Ezeket látta már?

A diabétesz szövődményei

Az inzulin felfedezéséig az 1-es típusú diabétesz halálos kimenetelű betegségnek számított. Napjainkban mindkét, tehát az 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben is, a helyesen beállított kezelés és a megfelelő életmód révén a betegek hosszú, és aktív életet élhetnek.

Mivel ma már a diabéteszes betegek tovább élnek, az évek során több komplikáció alakulhat ki e betegségben, még akkor is, ha vércukorszintjüket normalizálja a rendszeres inzulinadagolás, vagy a tablettákkal történő vércukorszint-csökkentő kezelés (ún. orális hipoglikemizáló gyógyszerek).

A diabétesz szövődményei

Hogyan alakulnak ki a szövődmények?

Mivel ma már a diabéteszes betegek tovább élnek, az évek során több komplikáció alakulhat ki e betegségben, még akkor is, ha vércukorszintjüket normalizálja a rendszeres inzulinadagolás, vagy a szájon keresztüli, tehát a tablettákkal történő vércukorszint-csökkentő kezelés (ún. orális hipoglikemizáló gyógyszerek).

A szövődmények gyakrabban fordulnak elő azokban, akik vércukorszintje ingadozik, nehezebben normalizálható, ez az ún. ‘brittle diabetes’ (labilis diabétesz) jelensége. Pontosan ezért, az orvosok nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a betegek vércukorszintjét lehetőség szerint a normálértékhez legközelebbi értékekre állítsák be.

Számos olyan szövődmény létezik, amely fenyegeti a diabéteszes betegeket, tekintsük át, melyek ezek az állapotok.

A cukorbetegség szövődményei

A koszorúserek betegségei

A koszorúserek betegségei, az érelmeszesedéses jelenségek, tehát az erek falának megkeményedése és az érfali zsíros lerakódások mellkasi fájdalom (angina pectoris) és szívroham kialakulásához vezethetnek. A koszorúserek ilyen típusú elfajulása cukorbetegségben szenvedő betegeken kétszer gyakoribb, mint azokban, akik nem cukorbetegek, és mindkét nemben hasonló gyakorisággal fordul elő.

A láb és lábfej keringésének zavarai

A lábat ellátó artériák falának megkeményedése és szűkülete a láb keringési zavaraihoz vezethet, további szövődmények jelentkezése mellett.

A romló keringés következményei pl. az ún. időszakos sántítás (intermittáló klaudikáció), ami azt jelenti, hogy a beteg nem tud hosszabban gyalogolni, nagyobb séták megtétele nehézséget okoz, mivel a láb rosszabb keringése miatt izomfájdalmak jelentkeznek, valamint romlik a sebgyógyulás, a lábon lábszárfekélyek alakulhatnak ki, és szövetelhalás, azaz gangréna is bekövetkezhet.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához