Ezeket látta már?

Birsalma, a népi gyógyászat egyik legértékesebb gyümölcse

birslama

A birsalmát, birskörtét az egyik legrégebbi gyümölcsként tartják számon, melynek számos jótékony hatása ismert.

Fogyasztása hazánkban kevésbé elterjedt, pedig beérett állapotban igazán finom és egészséges rágcsálnivaló. Nagyanyáink régen a szekrény tetején tartották szüretelése után, hogy könnyebben beérjen, és hónapokig elálljon. Sőt, az érés során lakásillatosítóként is szolgált.

Birsalma vagy birskörte?

Tudományos nevén: Cydonia Oblonga, fordítása: krétai alma, de a köznyelv birskörtvélynek is hívja. Két megjelenési formája, a birsalma és -körte, csak alakjában különbözik egymástól. A rózsafélék családjába tartozik csakúgy, mint a barack, a meggy és a körte. A magyar "birs" szó ismeretlen eredetű, legkorábbi alakjai bis, biss voltak. A birs a meleg éghajlatot kedveli, úgy tartják, ahol a szőlő megterem, ott a birs is. Eredeti termőterületein, Iránban, Örményországban vadbirset is találhatunk. A négy-hat méteresre növő fa rózsaszínes virágait májusban és júniusban hozza, levelei sötétzöldek. A gyü­mölcs szeptemberben, októberben érik, de egyes fajokat novemberben, decemberben szüretelnek.

A világon mintegy kétszáz faj ismert. Termése éretlenül zöld színű, szürkésfehér piheszőrei vannak, melyek késő őszre ledörzsölődnek; az ekkorra érett, fényes aranysárga, kemény falú, erős illatú almatermés, melynek formája almára vagy körtére emlékeztető, tipikusan 7–12centiméter hosszú, 6–9centiméter széles (a vad példányoké csak 2,5-3,5centiméter átmérőjű). Ugyanazon növény is teremhet egyik évben körte, a másik évben pedig alma alakú gyümölcsöket. Általában a kevés magvú gyümölcsök megnyúltabb formájúak. Hazánkban legismertebb a Bereczki, a Leskováci és a Konstantinápolyi birs.

Sülve, főve, levesnek, sültekhez, süteményekhez... Sülve, főve, levesnek, sültekhez, süteményekhez... Forrás: EgészségKalauz

Birsalma a népi gyógyászatban

A birsnek a körtével nagyjából megegyező a szénhidráttartalma, viszont C-vitaminban gazdagabb köhögéscsillapítóként, enyhe hashajtóként alkalmazza. Kenőcsökben repedezett bőr, égési sérülések, felfekvések, aranyér kezelésére használatos, a kozmetikában kenőcsalapanyag.

Nyálka- és cserzőanyagokban gazdag leve a száj és a garat enyhébb gyulladásos megbetegedéseinek, bélproblémáknak ellenszere. A birs pektintartalma miatt megköti a "méreganyagokat" a tápcsatornában. A birs emésztési problémák esetén is használatos: például Don Quijote Sancho Panza gyomorrontását is birssel javasolta gyógyítani. A birs egyébként termékenységi szimbólum, a görög mitológiában is szerepel. Nyákoldó hatásán túl nyugtató hatású is a birs levéből készült főzet.

A birsalma és birskörte világos húsa nyersen általában kevésbé élvezhető, hosszú ideig főzve, párolva azonban a gyümölcs sötétrózsaszínes lesz, és a gyümölcshús kellően felpuhul. Viaszos héja általában nagyon vastag, ugyanakkor fantasztikus illata van. A gyümölcs hűvös helyen hónapokig eláll a leszedése után.

Sült birs

Süssük 2 órán át alufólia alatt vagy jénai edényben félbevágva, kicsumázva vagy szeletelve, kevés vizet aláöntve. Mézzel, fahéjjal, dióval, mazsolával ízesíthetjük, sőt egy kis vajat is tehetünk rá. A megsült birsek tetejére hinthetünk ezenkívül darált mandulát, diót, tökmagot, napraforgómagot, szezámmagot. Passzol hozzá a friss tejszín, barnacukros vagy fahéjas tejföl, illetve a vaníliafagylalt is.

A birs kicsumázása sajnos embert próbáló feladat, csak óvatosan, nagyon éles késsel végezzük. Ha szeletelés közben a közepénél elakadunk, hagyjuk egyben a csumát, és főzzük meg fahéjas lében, a főzőlevet pedig később megihatjuk. Párolt zöldségek közé is keverhetünk héjastul megfőzött, apróra vágott birset. Sok helyen a bablevest és a töltött káposztát is birssel teszik pikánssá. Főzhetünk belőle kompótot szegfűszeggel, cukorral, citrom­mal, vagy akár birsalmalevest is. A birskocsonya és birslekvár is nagyon finom. A birsalmasajt nagyon sokáig eláll, süteményekbe is kiváló.

Hogyan lehet a gyümölcsöket tartósítani? Kattintson!

Birsalmás csirke

Hozzávalók: Egy méretes előkészített egész csirke, 80 dkg birsalma, fél citrom leve és reszelt héja, 4 dl húsleves, kevés olaj, darabka fahéj, 3 szegfű­szeg, 1 ek. méz, só, bors ízlés szerint.

Elkészítés: A tisztított csirkét besózzuk, és a hasüregét meghintjük borssal. Mélyebb tűzálló tálba tesszük, megkenjük egy kevés olajjal, és sütőben, mérsékelt tűzön, saját levével locsolgatva megsütjük. Közben a birsalmákat meghámozzuk, kimagozzuk és cikkekre vágjuk. Citromos vízbe tesszük, amit ízesítsünk fahéjjal, szegfűszeggel és mézzel, majd puhára főzzük. Leszűrjük az almát, pár cikket félreteszünk a díszítéshez, a többit áttörjük. Az át­szűrt levet negyedére beforraljuk, beleadjuk a birspürét, a citromhéjat és egy csipet sót, s kevergetve besűrítjük. Ha a csirke megsült, feldaraboljuk, tálra tesszük, s köré öntjük a birspürét, amit a félretett darabokkal díszítünk.

Birsalma-krémleves

Hozzávalók: 1,2 kg birs, 18 dkg cukor, 2 dl habtejszín, 1 db vaníliarúd (vagy vaníliás cukor), 2 db fahéjrúd, 10 db szegfűszeg, 1 db citrom leve, 2 evőkanál étkezési keményítő, 1 csipet só.

Elkészítés: A birsalmát alaposan megmossuk, megtisztítjuk, kivágjuk a magházát, felszeleteljük kis darabokra. Egy fazékba tesszük, majd öntünk hozzá annyi vizet, amennyi bőven ellepi. A vaníliarudat hosszában felvágjuk, késsel kikaparjuk a magjait, majd hozzáadjuk a leveshez a fahéjjal, szegfűszeggel, cukorral, sóval, citromlével együtt. Forrás után még 15 percig lassú tűzön főzzük. Utána az ízesítőket távolítsuk el, és ha már nem forró, botmixerrel pürésítsük. Újra felforraljuk és besűrítjük a keményítővel, hozzáadjuk a tejszínt folyamatos keverés mellett. Langyosan vagy hidegen, akár kis tejszínhab "pamacsokkal" vagy habgaluskával a tetején tálaljuk.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Puffadás ellen - ezt a 7 praktikát javasolja a szakgyógyszerész

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#vitamin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához